Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca efendi

 

Ömrünü Kur'an öğretimi ve insan yetiştirme yolunda, toplumu irşatta geçiren Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendinin vefatıyla, Türkiye bir büyük değerini daha kaybetti.

Rize'nin manevi şahsiyetlerinden Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi (77) vefat etti. Türkiye çapında "Zavendikli Mustafa Hoca" olarak tanınıyordu. Yaşayan büyük İslam âlimlerinden biriydi.

Akciğer yetmezliği ve nefes darlığı şikâyetiyle kaldırıldığı Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde vefat eden Zavendikli Mustafa Hoca, 1965 yılında Diyanet teşkilatında vaiz olarak resmi göreve başlamıştı. Rize merkezde, çevre il ve ilçelerde vaazlarıyla tanınıp sevildi.

Zavendikli Mustafa Hoca, çocuk yaşta hafızlık eğitimi almış, Arapça ve İslami ilimler tahsilinden sonra kendini tamamen ilme ve eğitime adamıştı. Ömrünü, Kur'an-ı Kerim öğretimi ve insan yetiştirmeye vakfetmişti; emekliliğinin ardından da çalışmalarına ara vermeden devam etti. Fedakâr ve gayretli Rizeli halkıyla yürüttüğü hizmetleri 1990 yılından itibaren kuruluşuna öncülük ettiği İrşad Vakfı çatısı altında yürüttü. İrşad Vakfı'nın bünyesinde kız ve erkek öğrenciler için iki Kur'an Kursu bulunuyor. Gençler, bu kurslarda, Kur’an-ı Kerim hafızlığı, Arapça ve İslami ilimler eğitimi alıp ilim kervanına katılıyor ve ülkenin dört bir köşesinde milletimizi irşat ediyorlardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize ziyaretlerinde sürekli Zavendikli Mustafa Hoca’ya uğrar, duasını alırdı.

Vefat haberinin duyulmasının ardından başta yakınları olmak üzere sevenleri ve yetiştirdiği talebeleri, Türkiye’nin ilim ve irfan çevreleri cenaze namazına akın etti.. Cenaze namazının kılınacağı Cumhuriyet Meydanı ve bu meydandaki Şeyh Camii’ne çıkan tüm ara sokaklar, Zavendikli Mustafa Hoca’ya son görevini yapmak üzere toplanan onbinlerce insan tarafından tıklım tıklım dolduruldu. Şeyh Camii’nde yaklaşık 30 bin kişi tarafından kılınan cenaze namazına Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, Eski Milletvekili Abdulkadir Kart ve Şevki Yılmaz, İsmailağa cematinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanından gelen din adamları ve hocalar katıldı. Emekli Vaiz Mehmet Köseoğlu’nun kıldırdığı cenaze namazı sonrası Cübbeli Ahmet Hoca dua etti. Zavendikli Mustafa Hoca’nın cenazesi daha sonra defnedilmek üzere Güneysu İlçesi Zavendik Köyü’ne götürüldü.

Türkiye onu "Zavendikli Mustafa Hoca" olarak tanıdı, bugüne kadar binlerce hafız ve alim yetiştirdi. Yetiştirdiği talebeleri, Türkiye'nin dört bir yanında hizmet etti. Öğrencileriyle milletimizin dini hayatına önemli katkılarda bulundu.

Ömrünü Kur'an öğretimi ve insan yetiştirme yolunda, toplumu irşatta geçiren Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendinin vefatıyla, Türkiye bir büyük değerini daha kaybetti. Bu büyük İslam alimini, iman ve hizmet kahramanını hiç şüphesiz eserleri ve hatıraları sonsuza dek yaşatacak. Hoca’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın; korktuklarından emin, umduklarına nail olsun inşallah. Ailesine, yakınlarına, talebelerine ve sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum. Başımız sağolsun.

Mustafa Yürekli - Haber 7
mustafayurekli@gmail.com

 

ZAVENDİKLİ MUSTAFA HOCA EFENDİ.....

 

Hafızların Hocası'nı 30 bin kişi uğurladı

Rizeli din alimlerinden Zavendikli Mustafa Hoca'nın cenaze namazına 30 bin'e yakın kişi katıldı.

Bir süredir akciğer rahatsızlığı tedavisi gören ve önceki gün vefat eden İrşat Vakfı Kurucusu Zavendikli Mustafa Hoca lakaplı Mustafa Yıldız Hocaefendi için bugün Rize Şeyh Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Namaz öncesi caminin bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'na giden yollar araç ulaşımına kapandı. Polis tarafından çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Zavendikli Mustafa Hoca'nın yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmak isteyenler yüzlerce metre uzunluğunda kuyruklar oluşturdu. Öğle Namazı'nın ardından cenaze namazına katılmak isteyen binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı'na akın etti. Namaza yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Zavendikli Hoca'nın cenaze namazına katılanlar arasında İsmailağa Cemaati'nin lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlu, cemaatin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü gibi isimler de yer aldı. Mahmut Ustaosmanoğlu camiye tekerlekli sandalye ile geldi. Ustaosmanoğlu'nu görmek isteyen cemaat mensupları izdihama neden oldu. Bu yüzden Ustaosmanoğlu bir ara ezilme tehlikesi yaşadı. Cenaze namazının ardından Zavendikli Mustafa Hoca'nın tabutunu taşımak isteyenler birbirleriyle yarıştı.

http://www.alikarahoca.net/content/view/1232/237/

------------------------------------------------------

 

Zavendikli Mustafa Hoca defnedildi

20 Ekim 2009 Salı - 21:03

Rize'de tedavi gördüğü hastanede vefat eden Rizeli din alimlerinden İrşad Vakfı'nın kurucusu emekli vaiz Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca (78) toprağa verildi.

 

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca için Rize Şeyh Caminde tören düzenlendi. Törene ''İsmailağa cemaatinin lideri'' Oflu hemşehrimiz Mahmut Ustaosmanoğlu Hoca Efendi, ''Cüppeli Ahmet Hoca'' olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, AK Parti Rize milletvekili Lütfü Çırakoğlu, Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rize İl Müftüsü İlyas Serenli, Yıldız'ın ailesi ve yakınları ile Türkiye'nin dört bir yanından yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

Katılımın yoğun olması nedeniyle Cumhuriyet Meydanı trafiğe kapatıldı. Sağlık sorunları nedeniyle ambulanslar hazır bulunduruldu. Emniyet güçleri güvenlik önlemi aldı.

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenaze törenine katıldığı anda izdiham yaşandı. Zaman zaman vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirdi. Ustaosmanoğlu'nun korumaları müdahale etti.

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca'nın cenazesi, öğle vakti Şeyh Camisinde kılınan namazın ardından, Güneysu ilçesine bağlı Başaran köyü Birlik mahallesine götürüldü. Yıldız burada aile kabristanlığında toprağa verildi.

haber53.com

Önceki haberimiz

Zavendikli Mustafa Hoca vefat etti

Rize'nin Manevi Şahsiyetlerinden Emekli Vaiz Mustafa Yıldız Hocaefendi (78) Vefat Etti.

Yıldız, Yaklaşık İki Hafta Önce Akciğer Yetmezliği ve Nefes Darlığı Şikâyetiyle Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Tedavi Altına Alınmıştı. Yıldız, Dün Gece Geç Saatlerde Hayatını Kaybetti.

''Zavendikli Mustafa Hoca'' olarak tanınan Yıldız, 1965 yılında Diyanet teşkilatında başladığı vaizlik görevini, Rize'nin değişik ilçelerinde sürdürdü.

Kendisini Kur'an öğretimi ve insan yetiştirmeye vakfeden Yıldız, emekliliğinin ardından da çalışmalarına ara vermeden devam etti. Fedakâr ve gayretli Rizeli gönüldaşlarıyla yürüttüğü hizmetleri bir çatı altında yürütmek için bünyesinde iki Kur'an Kursu da bulunduran İrşad Vakfı'nın kuruluşuna öncülük etti. Hocaefendi, bir ömür verdiği ilim tahsilinde vakıf çatısı altında çok sayıda talebe yetiştirdi. Rize'nin önemli kanaat önderlerinden sayılan ve toplumun her kesiminden insanların sözüne itibar ettiği Zavendikli hocanın vefatı, sevenlerini hüzne boğdu.

Ömrünü insan yetiştirme yolunda geçiren Yıldız için yarın (20 Ekim 2009 Salı) öğle namazını müteakip merkez Şeyh Camii'nde cenaze töreni düzenlenecek. Yıldız'ın naaşı daha sonra Güneysu ilçesine bağlı Başaran köyü Birlik Mahallesi'ndeki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

Oflular.Com ailesi olarak vefat eden Zavendikli Mustafa Hoca'ya ALLAH'tan (cc) rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. Rabbimiz şefaatına nail eylesin...

 

 

Bir büyük âlim ve mutasavvıf:

Mustafa Yıldız Hocaefendi

Küçük yaşta Ada Camii köyü Anca camisinde hafızlığa başlayıp, bilahare Zavendik camisinde imamlık yapan; Büyükköy Beldesi Altıntaş Mahallesinden Külünkoğlu Mehmet efendiden hafızlığını tamamlamıştır.

Üç arkadaşa olarak Ada Camii köyü İmama hatibi, Çayeli Musadaği(Arpik) köyünden Maksut hoca efendiden başladılar, Mustafa Yıldız, Mustafa Yazıcı(İba hoca) ve Mustafa Topal adındaki üç arkadaş arapca dini ilimleri okuyarak bu hocadan icazet aldılar.

Askerliğini Erzurum da yaparken o dönemin Erzurum Müftüsü olan, Sakıp efendiden ve askerlik sonrasında Rize eski Müftüsü olan Yusuf Karali hocadan da dini konularda müzakereler yaparak ilmini ve okumasını artırmıştır.

Rize İmama Hatip Lisesinin Orta kısmını dışarıdan bitirmiştir. Ada camisi köyü Zavendik camisinde Kur-an Kursu hocalığı yaparken, girdiği vaizlik sınavını kazanarak ilk görev yeri olarak Erzincan İli İliç ilçesine tayın olmuştur. Daha sonra Rize Merkez, Çayeli, Kalkandere, Pazar ve Sürmene vaizliklerinde bulunmuştur.

Birçok kez hac farizasını yerine getirmiş olup, görevli ve vekil olarak da gittiği hac da birçok insanımıza yardımcı olmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığının irşat programı çerçevesinde Almanya da ve Yurt içinde birçok İlimizde Ramazan ayında görevler yapmıştır. Zaman zamana konferanslar, dini sohbetler, cenaze ve düğünlerde konuşma ve sohbetleri ile halkımızın gönlünde taht kurmuştur.

Hoca efendi, yüzlerce din görevlisi yetiştirdiği gibi, aynı zamanda gönüllerinde hocası olup, o sorulan sorulara daha çok fetva makamından değilde, takva derecesinde cevap vermeye çalışırdı. Hoca efendi bu zamanda” İLMİ İLE AMEL EDEN; KUR-AN-İ KERİMİ VE PEYGAMBER EFENDİMİZİZN SÜNNETEİNİ KENDİSİSNE REHBER EDİNEN BİR KİŞİYDİ”.

O verdiği fetvalarda ve verdiği vaazlarda, Hanefi mezhebinin takipcısı olduğunu kendisine sorulan bir sorunun kaynağını bulmadan, fetvasını verdiği görülmemiştir.

Zavendikli Mustafa Hoca" olarak tanınan Yıldız, 1965 yılında Diyanet teşkilatında başladığı vaizlik görevini, Rize'nin değişik ilçelerinde sürdürdü.

Kendisini Kur'an öğretimi ve insan yetiştirmeye vakfeden Yıldız, emekliliğinin ardından da çalışmalarına ara vermeden devam etti. Fedakâr ve gayretli Rizeli gönüldaşlarıyla yürüttüğü hizmetleri bir çatı altında yürütmek için bünyesinde iki Kur'an Kursu da bulunduran İrşad Vakfı'nın kuruluşuna öncülük etti.

Hocaefendi, bir ömür verdiği ilim tahsilinde vakıf çatısı altında çok sayıda talebe yetiştirdi. Rize'nin önemli kanaat önderlerinden sayılan ve toplumun her kesiminden insanların sözüne itibar ettiği bir kişiydi

Zavendik Kur-an Kursu, Mataracı Kız Kur-an Kursu ve Müftü mahallesi Erkek Kur-an Kurslarında hocalık ve yöneticilik yapmıştır.

Genel de Cuma günleri ve ramazan ayında Rize Taşcıoğlu caminde Teravih namazı öncesi vaaz ederdi. Hoca efendi Arapça, Farsça ve Osmanlıca bilirdi. Dini İlimlerden tefsiz, Hadis, Fıkıh, kelam, Akaid ve Feraiz ilimlerine vakıf idi. Osmanlıca ve feraiz konusunda nüfus ve tapu, kadastro Müdürlüklerinde yeminli Tercüman olarak görev yapmıştı. Evli ve dört erkek, altı kız çocuk babasıydı.

 

YOKLUĞUNDA YAŞAMAK BÜYÜK EKSİKLİK

Sessizliğe büründü, bütün Güneysu
Yokluğunla yaşamak büyük eksiklik
Varlığınla istifade eyleyemedik
Sensiz yaşamak büyük eksiklik

Sakin yürüyüşünle karıncayı ezmezdin
Günaha giden, yolu sevmezdin
Dedikodu gıybet zaten bilmezdin
Yokluğunla yaşamak büyük eksiklik

Seni hiç tanımayan dahi, görse saygı duyardı
Saygı duyulacak heybetin vardı
Görünüşün bile, ilmi yayardı
Sensiz yaşamak büyük eksiklik

Örnek bir insan, Allah dostuydun
İlmiyle amel eden, örnek biriydin
İçindeki güzellikleri, saçan biriydin
Yokluğunla yaşamak büyük eksiklik

Cenazende Rize Meydanı, doldu da taştı
Yapılan dualar inşallah, arşa ulaştı
Nerde bulur bu millet, ilahi aşkı
Yokluğunda yaşamak büyük eksiklik

Soy ismin gibi yıldızdın, sen bu âlemde
Herkes aradığını, bulurdu sende
Cismin yok oldu, fani alemde
Yokluğunda yaşamak büyük eksiklik

Sığmaz seni anlatmak, kalemlerle deftere
Allah yükseltsin seni, yüce mertebelere
Nice dersler okuttun, yüzlerce talebeye
Yokluğunla yaşamak büyük eksiklik

Nerde bulunur dostlar, böyle cemaat sizce
Yürüdü Zavendikli, Hak makama sessizce
Akıbetimiz aynı, işte dünya fanice
Yokluğunda yaşamak büyük eksiklik

İçimden böyle geldi, yazdım bu satıları
Samimiyetimize, şafaat eyle bari
Mevlam yüzyılda verir, siz gibi kutupları
Yokluğunda yaşamak büyük eksiklik

Ali Karslı
Güneysu Belediyesi Meclis Üyesi
http://www.guneysu.bel.tr/news.php?readmore=199

--------------------------------------------------

İlim ve Gönül Hocası Zavendikli Mustafa Efendi Hakka Yürüdü

 

Herkes onu "Zavendikli Mustafa Efendi" olarak tanıdı, bugüne kadar binlerce talebe yetiştirdi.


Yetiştirdiği talebeleri, Türkiyenin dört bir yanında tebliğ ve davet çalışmaları yürüttü.

13 gün önce akciğer yetmezliğine bağlı nefes darlığı şikayetiyle, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alındı. Tedaviye cevap vermeyen Hocaefendi vefat etti. Zavendikli Mustafa Efendi 78 yaşındaydı.

Zavendikli Mustafa Efendi Kimdir?

Hocaefendi 1932 yılında Rize ili Güneysu ilçesi Ada Camii köyünde doğdu. Sofuoğullarından Kadir efendinin oğludur. Küçük yaşta Ada Camii köyü Anca Camiinde hafızlığa başlayıp, bilahare Zavendik Camiinde imamlık yapan Büyükköy Beldesi Altıntaş Mahallesinden Külünkoğlu Mehmet efendide hafızlığını ikmal etmiştir.

Daha sonra şeri ilimler tahsiline başlayan hocaefendi Ada Camii köyü İmam hatibi, Çayeli Musadaği (Arpik) köyünden Maksut hocaefendiden icazet aldı. Bu dönemde kendisiyle birlikte icazet alan diğer iki arkadaşı, Mustafa Yazıcı(İba hoca) ve Mustafa Topal hocalardır.

Askerliğini Erzurum da yaparken o dönemin Erzurum Müftüsü olan, Sakıp efendide ve askerlik sonrasında Rize eski Müftüsü Yusuf Karali hocaefendide şeri ilimler tahsilini devam ettirdi.

Bir süre Zavendik Camii Kuran Kursu hocalığı yapmış ardından vaizlik sınavını kazanarak ilk görev yeri Erzincan İli İliç ilçesine tayın oldu. Daha sonra Rize Merkez, Çayeli, Kalkandere, Pazar ve Sürmene vaizliklerinde bulundu. Ayrıca Mataracı Kız Kuran Kursu ve Müftü mahallesi Erkek Kuran Kurslarında hocalık ve yöneticilik yaptı.

Zavendikli Mustafa hocaefendi hayatı boyunca tebliğ ve davet çalışmalarında bulunmuş, yüzlerce hoca yetiştirmiştir.

Rizede Emekli vaaz olarak görevine devam eden Zavendikli Mustafa Efendi 78 yaşında olmasına rağmen talebe okutma aşkını yitirmemiş ve belli günlerde sohbet ve ders halkalarına hastalığı ağırlaşıncaya dek devam etmiştir.

Hocaefendi kendisine sorulan fıkhi/dini sorulara takva zemininde cevap vermeyi ilke edinmişti. Verdiği fetvalarda ve vaazlarında, Hanefi mezhebinin takipçisi olduğunu vurgulamaktaydı.

Genel de Cuma günleri ve Ramazan ayında Rize Taşçıoğlu caminde Teravih namazı öncesi vaaz ederdi. Hoca efendi Arapça, Farsça ve Osmanlıca bilirdi. Şeri İlimlerden Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam, Akaid ve Feraiz ilimlerine vakıf idi. Osmanlıca ve Feraiz konusunda nüfus ve tapu, kadastro Müdürlüklerinde yeminli Tercüman olarak görev yapmıştı. Evli ve dört erkek, altı kız çocuk babasıydı.

Zavendikli Mustafa Yıldız hoca efendi Salı öğlen namazı sonrası Rize Merkez Şeyh Camiinde kılınan cenaze namazının ardından doğduğu köy olan Güneysu ilçesi Zavendik köyü Birlik mahallesinde aile mezarlığında toprağa verildi.

Zavendikli Mustafa Efendi hocamıza yüce Allahtan rahmet; yakınlarına ve talebelerine sabr-ı cemil diliyoruz.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

http://www.hayradavet.com/modul.php?git=yazilar&modul=yazioku&id=61

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Bir Gönül Adamı Hakk'a Göçtü

Bir Gönül Adamı, Hafızların, Hocaların Hocası Zavendikli Mustafa Efendi, Hakk'a yürüdü

 

Mustafa Yıldız kimdir

alimin ölümü; alemin ölümüdür.

Hoca efendi 1932 yılında Rize ili Güneysu ilçesi Ada Camii köyünde doğdu.
Sofuoğullarından Kadir beyin oğludur.
Küçük yaşta Ada Camii köyü Anca camisinde hafızlığa başlayıp, bilahare Zavendik camisinde imamlık yapan; Büyükköy Beldesi Altıntaş Mahallesinden Külünkoğlu Mehmet efendiden hafızlığını tamamlamıştır.
Üç arkadaşa olarak Ada Camii köyü İmama hatibi, Çayeli Musadaği(Arpik) köyünden Maksut hoca efendiden başladılar, Mustafa Yıldız, Mustafa Yazıcı(İba hoca) ve Mustafa Topal adındaki üç arkadaş arapca dini ilimleri okuyarak bu hocadan icazet aldılar.
Askerliğini Erzurum da yaparken o dönemin Erzurum Müftüsü olan, Sakıp efendiden ve askerlik sonrasında Rize eski Müftüsü olan Yusuf Karali hocadan da dini konularda müzakereler yaparak ilmini ve okumasını artırmıştır.
Rize İmama Hatip Lisesinin Orta kısmını dışarıdan bitirmiştir.
Ada camisi köyü Zavendik camisinde Kuran Kursu hocalığı yaparken, girdiği vaizlik sınavını kazanarak ilk görev yeri olarak Erzincan İli İliç ilçesine tayın olmuştur.
Daha sonra Rize Merkez, Çayeli, Kalkandere, Pazar ve Sürmene vaizliklerinde bulunmuştur.
Birçok kez hac farizasını yerine getirmiş olup, görevli ve vekil olarak da gittiği hac da birçok insanımıza yardımcı olmuştur.
Diyanet İşleri Başkanlığının irşat programı çerçevesinde Almanya da ve Yurt içinde birçok İlimizde Ramazan ayında görevler yapmıştır.
Zaman zamana konferanslar, dini sohbetler, cenaze ve düğünlerde konuşma ve sohbetleri ile halkımızın gönlünde taht kurmuştur.
Hoca efendi, yüzlerce din görevlisi yetiştirdiği gibi, aynı zamanda gönüllerinde hocası olup, o sorulan sorulara daha çok fetva makamından değilde, takva derecesinde cevap vermeye çalışırdı.
Hoca efendi bu zamanda" İLMİ İLE AMEL EDEN; KURAN-İ KERİMİ VE PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETEİNİ KENDİSİSNE REHBER EDİNEN BİR KİŞİYDİ".
O verdiği fetvalarda ve verdiği vaazlarda, Hanefi mezhebinin takipcısı olduğunu kendisine sorulan bir sorunun kaynağını bulmadan, fetvasını verdiği görülmemiştir.
Zavendik Kur-an Kursu, Mataracı Kız Kur-an Kursu ve Müftü mahallesi Erkek Kur-an Kurslarında hocalık ve yöneticilik yapmıştır. Genel de Cuma günleri ve ramazan ayında Rize Taşcıoğlu caminde Teravih namazı öncesi vaaz ederdi.
Hoca efendi Arapça, Farsça ve Osmanlıca bilirdi.
Dini İlimlerden tefsiz, Hadis, Fıkıh, kelam, Akaid ve Feraiz ilimlerine vakıf idi.
Osmanlıca ve feraiz konusunda nüfus ve tapu, kadastro Müdürlüklerinde yeminli Tercüman olarak görev yapmıştı.
Evli ve dört erkek, altı kız çocuk babasıydı.

http://zavendikli.com/x.asp?ID=123

 

Rize'nin ilim ve mana âleminin büyüklerinden emekli vaaz, Zavendikli Mustafa Avni Yıldız Hoca Efendi tedavi gördüğü Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 18 Ekim 2009 Pazar günü gecesi 77yaşında Hakk'a yürüdü.

İki hafta önce Akciğer yetmezliğine bağlı nefes darlığı şikâyetiyle, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kardiyoloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alınan Zavendikli Mustafa Avni Yıldız Hoca Efendi, gece saat 01.45 sıralarında vefat etti. İrşad Vakfı'nın da kurucusu olan "Zavendikli Mustafa Hoca" olarak tanınan YILDIZ'ın ölümü sevenlerini ve bütün Müslümanları hüzne boğdu.

'Zavendikli Mustafa Efendi' 20 Ekim 2009 Salı günü Rize Merkez Vakıf Şeyh Camii'nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra Rize Güneysu'ya bağlı Başaran köyü Birlik Mahallesi'ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi. Rize’de 50 bini aşkın çok büyük bir Müslüman cemaat tarafından Hakk’a uğurlanan Hoca Efendinin acılı ailesine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da telefonla arayarak, Allah’tan sabır dileğinde bulunduğu öğrenildi.

Merhum Mustafa Avni Yıldız Hoca, 1965 yılında Diyanet teşkilatında başladığı vaizlik görevini Rize'nin değişik ilçelerinde sürdürmüştü. Yıldız, din hizmetlerini bir çatı altında yürütmek için bünyesinde iki Kur'an kursu bulunduran Rize İrşad Vakfı'nın kuruluşuna da öncülük etmiştir.

Mustafa Avni Yıldız Kimdir?

Halk arasında Zavendikli Mustafa Efendi olarak tanınmıştır. Asıl adı Mustafa Avni YILDIZ’dır. Aslen Rize Güneysu’ya bağlı Zavendik Köyünden olduğundan kendisi bu adla anılmaktaydı.

Rize’de çok sayıda din, ilim ve gönül adamı yetiştiren, Rize İrşad Vakfı’nın, Rize’nin ve ülkemizin önemli manevi dinamiklerinden olan Muhterem Zavendikli Mustafa hoca efendi, ömrünü ilim ve irfan sahibi hayırlı insanlar yetiştirmeye adamıştı.

İstanbul’da ikamet eden Oflu Nakşibendî Şeyhi, büyük İslam Âlimi Mahmut USTAOSMANOĞLU’nun halifesiydi.

Hoca efendi; 1932 yılında, Rize ili Güneysu ilçesi, Adacamii Köyünde doğdu. Sofuoğullarından Kadir beyin oğludur. Küçük yaşta Adacamii Köyü Anca camisinde hafızlığa başlayıp, bilahare Zavendik Köyü Camiiinde imamlık yaptı. Büyükköy Beldesi Altıntaş Mahallesinden Külünkoğlu Mehmet Efendiden ders alarak, hafızlığını tamamlamıştır. Üç arkadaşıyla birlikte Adacamii Köyü İmam Hatibi, Çayeli Musadaği(Arpik) köyünden Maksut Hoca Efendiden ders almaya başladılar, Mustafa Yıldız, Mustafa Yazıcı(İba hoca) ve Mustafa Topal adındaki üç arkadaş Arapça İslami ilimleri okuyarak, bu hocadan icazet aldılar.

Askerliğini Erzurum da yaparken o dönemin Erzurum Müftüsü olan, Sakıp Efendiden ve askerlik sonrasında Rize eski Müftüsü olan Yusuf Karali Hocadan da dini konularda müzakereler yaparak, ilmini ve okumasını geliştirmiştir. Rize İmam Hatip Lisesinin Orta kısmını dışarıdan bitirmiştir. Adacamii Köyü, Zavendik Camiinde; Kur'an Kursu hocalığı yaparken, girdiği vaizlik sınavını kazanarak, ilk görev yeri Erzincan İli, İliç ilçesine tayin olmuştur. Daha sonra Rize Merkez, Çayeli, Kalkandere, Pazar ve Sürmene vaizliklerinde bulunmuştur.

Birçok kez hac farizasını yerine getirmiş olup, görevli ve vekil olarak da gittiği Hac görevlerinde birçok insanımıza yardımcı olmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığının irşat programı çerçevesinde; Almanya da ve yurt içinde birçok İlimizde Ramazan ayında görevler yapmıştır. Zaman zaman konferanslar, dini sohbetler, cenaze ve düğünlerde konuşma ve sohbetleri ile halkımızın gönlünde taht kurmuştur.

Hoca efendi, yüzlerce din görevlisi yetiştirmiştir. O aynı zamanda gönüllerin de hocası olup, sorulan sorulara daha çok fetva makamından değil de, takva derecesinde cevap vermeye çalışırdı. Hoca efendi bu zamanda" İLMİ İLE AMEL EDEN; KUR'AN-I KERİMİ VE PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETİNİ KENDİSİNE REHBER EDİNEN BİR KİŞİYDİ". O verdiği fetvalarda ve verdiği vaazlarda, Hanefi Mezhebinin takipçisiydi. Kendisine sorulan bir sorunun kaynağını bulmadan, fetvasını verdiği görülmemiştir. Zavendik Kur'an Kursu, Mataracı Kız Kur'an Kursu ve Müftü Mahallesi Erkek Kuran Kurslarında hocalık ve yöneticilik yapmıştır. Genellikle de Cuma günleri ve Ramazan ayında, Rize Taşcıoğlu Caminde, Teravih Namazı öncesi vaaz verirdi. Hoca Efendi, Arapça, Farsça ve Osmanlıca bilirdi. Dini İlimlerden Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam, Akaid ve Feraiz ilimlerine vakıf idi. Osmanlıca ve Feraiz konusunda Nüfus, Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde yeminli Tercüman olarak görev yapmıştı. Evli olup dördü erkek, altısı kız olmak üzere 10 çocuk babasıydı.

Merhum Mustafa Avni Yıldız Hoca, 1965 yılında Diyanet teşkilatında başladığı Kur’an Kursu Hocalığı ve Vaizlik görevini çeşitli yerlerde ve Rize'nin değişik ilçelerinde sürdürmüştü. Merhum Yıldız Hoca, din hizmetlerini bir çatı altında yürütmek için bünyesinde iki Kur'an Kursu bulunduran Rize İrşad Vakfı'nın kuruluşuna da öncülük etmişti. Zaman zaman konferanslar, dini sohbetler, cenaze ve düğünlerde konuşma ve sohbetleri ile halkımızın gönlünde taht kurmuştu.

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi, 20 Ekim 2009 Salı günü öğlen namazını müteakip Rize Merkez Vakıf Şeyh Camiinde kılınan cenaze namazından sonra doğduğu köy olan anne ve babasının mezarı yanında Güneysu ilçesi Başaran(Zavendik) Köyü Birlik Mahallesinde aile mezarlığında toprağa verildi.

***

Merhum Hoca Efendi’yi Akçaabatlı Eğitimcilerden Hilmi Semerci kardeşimizin kayın babasının Rize Müftü Mahallesi Camiinde, 16.04.2009 Perşembe günü ikindi namazını müteakip kılınan cenaze Namazından sonra, cami avlusunda tanımıştık. Yağmur hafiften çiselemeye başladığı bir andı. Yanındaki zevattan biri ona şemsiye tutuyordu. Temiz, pak ve nur yüzlü bu zata gönlüm hemen ısınmıştı. Selam verip resmini çekmek istedim. Önce tereddüt ettiler. Ben kendilerine: “Hocam gelecek nesiller sizin gibi Salih bir zatı tanımaları ve örnek almaları için resminizi çekmek istiyorum” dediğimde, hiç tereddütsüz resim çekmemize ses çıkarmadılar. Benden cesaret alan bazıları da onun resmini çekme bahtiyarlığına erişmişlerdi. “Âlimin ölümü; Âlemin ölümü gibidir”(Hadis-i Şerif).

www.Muzura.Net ailesi olarak henüz genç sayılabilecek bir yaşta Vuslata eren, Hak ve hakikat dostu Zavendikli Mustafa Avni Hoca'mıza ALLAH'tan (C.C.) Rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine Sabr-ı Cemil niyaz ederiz.

HABER: Muhammet YAVRUOĞLU

------------------------------------------------------

http://www.ummetinyolu.com/news.php?readmore=28

İlim ve Gönül Hocası Hakka Yürüdü

 

Herkes onu "Zavendikli Mustafa Efendi" olarak tanıdı, bugüne kadar binlerce talebe yetiştirdi. Yetiştirdiği talebeleri, Türkiye'nin dört bir yanında tebliğ ve davet çalışmaları yürüttü.

13 gün önce akciğer yetmezliğine bağlı nefes darlığı şikâyetiyle, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı. Tedaviye cevap vermeyen Hocaefendi vefat etti. Zavendikli Mustafa Efendi 78 yaşındaydı.

Zavendikli Mustafa Efendi Kimdir?

Hocaefendi 1932 yılında Rize ili Güneysu ilçesi Ada Camii köyünde doğdu. Sofuoğullarından Kadir efendinin oğludur. Küçük yaşta Ada Camii köyü Anca Camiinde hafızlığa başlayıp, bilahare Zavendik Camiinde imamlık yapan Büyükköy Beldesi Altıntaş Mahallesinden Külünkoğlu Mehmet efendide hafızlığını ikmal etmiştir.

Daha sonra şerî ilimler tahsiline başlayan hocaefendi Ada Camii köyü İmam hatibi, Çayeli Musadaği (Arpik) köyünden Maksut hocaefendiden icazet aldı. Bu dönemde kendisiyle birlikte icazet alan diğer iki arkadaşı, Mustafa Yazıcı(İba hoca) ve Mustafa Topal hocalardır.

Askerliğini Erzurum da yaparken o dönemin Erzurum Müftüsü olan, Sakıp efendide ve askerlik sonrasında Rize eski Müftüsü Yusuf Karali hocaefendide şerî ilimler tahsilini devam ettirdi.

Bir süre Zavendik Camii Kur’an Kursu hocalığı yapmış ardından vaizlik sınavını kazanarak ilk görev yeri Erzincan İli İliç ilçesine tayın oldu. Daha sonra Rize Merkez, Çayeli, Kalkandere, Pazar ve Sürmene vaizliklerinde bulundu. Ayrıca Mataracı Kız Kur’an Kursu ve Müftü mahallesi Erkek Kur’an Kurslarında hocalık ve yöneticilik yaptı.

Zavendikli Mustafa hocaefendi hayatı boyunca tebliğ ve davet çalışmalarında bulunmuş, yüzlerce hoca yetiştirmiştir.

Rize'de Emekli vaaz olarak görevine devam eden Zavendikli Mustafa Efendi 78 yaşında olmasına rağmen talebe okutma aşkını yitirmemiş ve belli günlerde sohbet ve ders halkalarına hastalığı ağırlaşıncaya dek devam etmiştir.

Hocaefendi kendisine sorulan fıkhî/dinî sorulara takva zemininde cevap vermeyi ilke edinmişti. Verdiği fetvalarda ve vaazlarında, Hanefi mezhebinin takipçisi olduğunu vurgulamaktaydı.

Genel de Cuma günleri ve Ramazan ayında Rize Taşçıoğlu caminde Teravih namazı öncesi vaaz ederdi. Hoca efendi Arapça, Farsça ve Osmanlıca bilirdi. Şerî İlimlerden Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam, Akaid ve Feraiz ilimlerine vakıf idi. Osmanlıca ve Feraiz konusunda nüfus ve tapu, kadastro Müdürlüklerinde yeminli Tercüman olarak görev yapmıştı. Evli ve dört erkek, altı kız çocuk babasıydı.

Zavendikli Mustafa Yıldız hoca efendi bugün(Salı) öğlen namazı sonrası Rize Merkez Şeyh Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından doğduğu köy olan Güneysu ilçesi Zavendik köyü Birlik mahallesinde aile mezarlığında toprağa verilecek.

Zavendikli Mustafa Efendi hocamıza yüce Allah’tan rahmet; yakınlarına ve talebelerine sabr-ı cemîl diliyoruz.

İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn.

---------------------------------------------------------

ZAVENDİKLİ MUSTAFA HOCA EFENDİ.....

22 Ekim 2009 Perşembe, 01:31

Çarşamba, 21 Ekim 2009
Hafızların Hocası'nı 30 bin kişi uğurladı
Rizeli din alimlerinden Zavendikli Mustafa Hoca'nın cenaze namazına 30 bin'e yakın kişi katıldı.
Bir süredir akciğer rahatsızlığı tedavisi gören ve önceki gün vefat eden İrşat Vakfı Kurucusu Zavendikli Mustafa Hoca lakaplı Mustafa Yıldız Hocaefendi için bugün Rize Şeyh Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Namaz öncesi caminin bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'na giden yollar araç ulaşımına kapandı. Polis tarafından çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Zavendikli Mustafa Hoca'nın yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmak isteyenler yüzlerce metre uzunluğunda kuyruklar oluşturdu. Öğle Namazı'nın ardından cenaze namazına katılmak isteyen binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı'na akın etti. Namaza yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Zavendikli Hoca'nın cenaze namazına katılanlar arasında İsmailağa Cemaati'nin lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlu, cemaatin önde gelen isimlerinden Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü gibi isimler de yer aldı. Mahmut Ustaosmanoğlu camiye tekerlekli sandalye ile geldi. Ustaosmanoğlu'nu görmek isteyen cemaat mensupları izdihama neden oldu. Bu yüzden Ustaosmanoğlu bir ara ezilme tehlikesi yaşadı. Cenaze namazının ardından Zavendikli Mustafa Hoca'nın tabutunu taşımak isteyenler birbirleriyle yarıştı.

http://bs-ba.facebook.com/note.php?note_id=311297755306

-----------------------------------------------------------

Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi

 

Ömrünü Kur`an öğretimi ve insan yetiştirme yolunda, toplumu irşatta geçiren Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendinin vefatıyla, Türkiye bir büyük değerini daha kaybetti.
Rize`nin manevi şahsiyetlerinden Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi (77) vefat etti. Türkiye çapında "Zavendikli Mustafa Hoca" olarak tanınıyordu. Yaşayan büyük İslam âlimlerinden biriydi.
Akciğer yetmezliği ve nefes darlığı şikâyetiyle kaldırıldığı Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesi`nde vefat eden Zavendikli Mustafa Hoca, 1965 yılında Diyanet teşkilatında vaiz olarak resmi göreve başlamıştı. Rize merkezde, çevre il ve ilçelerde vaazlarıyla tanınıp sevildi.
Zavendikli Mustafa Hoca, çocuk yaşta hafızlık eğitimi almış, Arapça ve İslami ilimler tahsilinden sonra kendini tamamen ilme ve eğitime adamıştı. Ömrünü, Kur`an ı Kerim öğretimi ve insan yetiştirmeye vakfetmişti; emekliliğinin ardından da çalışmalarına ara vermeden devam etti. Fedakâr ve gayretli Rizeli halkıyla yürüttüğü hizmetleri 1990 yılından itibaren kuruluşuna öncülük ettiği İrşad Vakfı çatısı altında yürüttü. İrşad Vakfı`nın bünyesinde kız ve erkek öğrenciler için iki Kur`an Kursu bulunuyor. Gençler, bu kurslarda, Kur’an ı Kerim hafızlığı, Arapça ve İslami ilimler eğitimi alıp ilim kervanına katılıyor ve ülkenin dört bir köşesinde milletimizi irşat ediyorlardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize ziyaretlerinde sürekli Zavendikli Mustafa Hoca’ya uğrar, duasını alırdı.
Vefat haberinin duyulmasının ardından başta yakınları olmak üzere sevenleri ve yetiştirdiği talebeleri, Türkiye’nin ilim ve irfan çevreleri cenaze namazına akın etti.. Cenaze namazının kılınacağı Cumhuriyet Meydanı ve bu meydandaki Şeyh Camii’ne çıkan tüm ara sokaklar, Zavendikli Mustafa Hoca’ya son görevini yapmak üzere toplanan onbinlerce insan tarafından tıklım tıklım dolduruldu. Şeyh Camii’nde yaklaşık 30 bin kişi tarafından kılınan cenaze namazına Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, Eski Milletvekili Abdulkadir Kart ve Şevki Yılmaz, İsmailağa cematinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanından gelen din adamları ve hocalar katıldı. Emekli Vaiz Mehmet Köseoğlu’nun kıldırdığı cenaze namazı sonrası Cübbeli Ahmet Hoca dua etti. Zavendikli Mustafa Hoca’nın cenazesi daha sonra defnedilmek üzere Güneysu İlçesi Zavendik Köyü’ne götürüldü.
Türkiye onu "Zavendikli Mustafa Hoca" olarak tanıdı, bugüne kadar binlerce hafız ve alim yetiştirdi. Yetiştirdiği talebeleri, Türkiye`nin dört bir yanında hizmet etti. Öğrencileriyle milletimizin dini hayatına önemli katkılarda bulundu.
Ömrünü Kur`an öğretimi ve insan yetiştirme yolunda, toplumu irşatta geçiren Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendinin vefatıyla, Türkiye bir büyük değerini daha kaybetti. Bu büyük İslam alimini, iman ve hizmet kahramanını hiç şüphesiz eserleri ve hatıraları sonsuza dek yaşatacak. Hoca’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın; korktuklarından emin, umduklarına nail olsun inşallah. Ailesine, yakınlarına, talebelerine ve sevenlerine sabr ı cemil diliyorum.

http://www.turk724.com/Zavendikli-Mustafa-Yildiz-Hocaefendi/53984

---------------------------------------------------

 

ZAVENDİKLİ HOCA HAKK'A YÜRÜDÜ

Rize’nin tanınmış emekli vaaz hocası Zavendikli Mustafa Yıldız, gece saat 01.45 sıralarında vefat etti.

19 Ekim 2009

BAYRAM ALİ KAVALCI
Akciğer yetmezliğine bağlı nefes darlığı şikâyetiyle, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde bir süredir tedavi altına alınan Rize’nin tanınmış emekli vaaz hocası Zavendikli Mustafa Yıldız, gece saat 01.45 sıralarında vefat etti.
Vefat haberinin duyulmasının ardından başta yakınları olmak üzere hocanın sevenleri ve yetiştirdiği talebeleri hastaneye akın etti.

78 yaşında hayatını kaybeden 4 erkek 6 kız çocuk babası Mustafa Yıldız hocanın Salı günü öğle namazına müteakip Şeyh Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Güneysu ilçesi Zavendik köyündeki aile kabristanlığında toprağa verileceği belirtildi.

http://www.pazar53.com/news_detail.php?id=13208

---------------------------------------------------------

http://www.habervakti.com/?page=news_details&id=17398

 

Mana aleminin kıymetli insanı, Zavendikli Mustafa Hoca Vefat Etti

Rizeli Büyük Alimlerden, Emekli Vaiz Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi, tedavi gördüğü Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vefat etti.

2 hafta önce Akciğer yetmezliğine bağlı nefes darlığı şikayetiyle, Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alınan Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca Efendi, gece saat 01:45 sıralarında vefat etti.

Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca efendinin cenazesi 20.10.2009 Salı Günü Öğlen namazına müteakip Şeyh Camiinde kılınarak Güneysu ilçesi Zavendik köyündeki aile kabristanlığında toprağa verilecek.


Habervakti ailesi olarak vefat eden Zavendikli Mustafa Hoca'ya ALLAH'tan (cc) rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

HABERVAKTİ.COM

---------------------------------------------------

ALiMiN ÖLüMü ALEMiN ÖLüMüDüR

 

Hayatını İslam'a ve ilme adamış büyük şahsiyetlerden birisi olan Zavendikli Mustafa Yıldız Hoca efendi'nin Rize'de kılınan cenaze namazına onbinler katıldı.
64 yılda binlerce talebe yetiştirerek arkasında kapanmayan bir hayır sayfası bırakan Zavendikli Mustafa Yıldız Hocaefendi, önceki gün 78 yaşında vefat etti. İrşat Vakfı kurucusu olan Hocaefendi'ye Allah'tan rahmet diliyoruz.
Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat eden hoca efendinin cenaze namazı Rize Cumhuriyet Meydanı'ndaki Şeyh Camii'nde kılındı. Cenaze namazını Zavendikli Mustafa hocaefendinin vasiyeti üzerine Taşçıoğlu Camii eski İmam Hatibi Mehmet Köse hoca kıldırdı.
Cenaze merasimine Mahmut Efendi hazretleri, Cübbeli Ahmet hoca, Erzurumlu Halis hoca, Resul Bölükbaşı hoca ve ülkenin dört bir yanından katılan talebelerinin yanı sıra otuz bin kişilik bir cemaat katıldı.
Ayrıca Rize İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Kemal Sandıkçı, il-ilçe belediye başkanları milletvekilleri, bölgedeki siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri mülki ve idari erkan da cenaze namazına iştirak etti.

Namaz öncesi caminin bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'na giden yollar araç ulaşımına kapatıldı. Polis tarafından çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Zavendikli Mustafa Hoca'nın yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunmak isteyenler yüzlerce metre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.
İsmailağa Cemaati'nin lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlu camiye tekerlekli sandalye ile geldi. Bir ara korumaları ve talebeleri Ustaosmanoğlu'nu tekerlekli sandalyesiyle birlikte omuzlara alarak taşımak zorunda kaldı.
Namaz sonrası, Zavendikli Mustafa Hoca'nın tabutunu taşımak isteyenler başka bir izdihama neden oldu. Cenaze, Güneysu ilçesi Zavendik Köyündeki aile mezarlığında toprağa verildi.
Binlerce öğrenci yetiştirdi
Hoca efendi 1932 yılında Rize ili Güneysu ilçesi Ada Camii köyünde doğdu. Sofuoğullarından Kadir beyin oğlu olan Mustafa Yıldız, küçük yaşta Ada Camii köyü Anca Camii'nde hafızlığa başladı. Daha sonra Zavendik Camis'inde imamlık yaptı.
Külünkoğlu Mehmet Efendi'den hafızlığını tamamladı. Askerliğini Erzurum'da yaparken dönemin Erzurum Müftüsü Sakıp efendiden ve askerlik sonrasında Rize eski Müftüsü Yusuf Karali hocadan da dersler alarak ilmini artıran Mustafa Hoca, Rize İmama Hatip Lisesi'ni dışarıdan bitirdi. Zavendik Camii'nde Kur'an Kursu hocalığı yaparken, girdiği vaizlik sınavını kazanarak ilk görev yeri olarak Erzincan'ın İliç ilçesine tayin olan hocaefendi, daha sonra Rize Merkez, Çayeli, Kalkandere, Pazar ve Sürmene vaizliklerinde bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın irşat programı çerçevesinde Almanya'da ve yurtiçinde birçok ilde Ramazan ayında görevler yaptı. Zaman zaman konferanslar, dini sohbetler, cenaze ve düğünlerde konuşma ve sohbetleri ile halkın gönlünde taht kurdu.
Hoca efendi Arapça, Farsça ve Osmanlıca bilirdi. Dini İlimlerden tefsir, Hadis, Fıkıh, kelam, Akaid ve Feraiz ilimlerine vakıf idi. Osmanlıca ve feraiz konusunda nüfus ve tapu, kadastro Müdürlüklerinde yeminli Tercüman olarak görev yapmıştı. Kendisi evli ve dört erkek, altı kız çocuk babasıydı.
Milli Gazete

Mânevî ilim ve hakikî edeb dairesinde yaşamak..
Akabinde kavuşulacak ebedî mükafatlar, nebevî iltifat, muhabbet ve vefâ...
Cenâb-ı Hak, cümlemize böyle bir hâli ve neticeyi nasîb eylesin!
İlmimizi ve kalbî terbiyemizi mâneviyatla müzeyyen eylesin!
İki dünyada da faydalı olan sâlih amellere muvaffak kılsın!
Bilhassa yetişen nesli, bu ölçüler içinde güzelleştirsin,
mükemmelleştirsin, olgunlaştırsın, yüceltsin;
Vatanına, bayrağına, milletine ve dînine hayırlı bir evlât olarak
yaşatsın ve ebedî mükâfatlara nâil eylesin,
Amin...
ALLAH rahmet eylesın yerın mekanın ınşallah CENNETTIR...
Ne mutlu sana kı o kadar dını hızmet sahibisin sen Rab' bine kavuştun hocam ama hızmetlerınle yaşayacaksın...
Tüm senı sevenlerın başı sağolsun, çünkü sen pek çoğumuzun hocasıydın ve bıraktığın miras zincirleme şeklinde mahşere kadar devam edecektir inşaALLAH..
Tüm Yıldız ailesinin başı sağ olsun,
Vrsa gunahların ALLAH af etsın...
Rab' bim kabrini Cennet bahçesine çevirsin inşaALLAH...

 

уєяуüzüη∂є нιç вιя вєşєя нz.мυнαммєD (s.a.v) кα∂αя ѕєνιℓмє∂ι ! νє уüяуüzη∂є нιç вιя ιηѕαη кıуαмєтє кα∂αя нz.мυнαммє∂ (s.a.v) кα∂αя ѕєνιℓмєує˘єк. ѕαℓαт νє ѕєℓαм σℓѕυη ѕєνgιℓιує...

Allah cc Rahmet Etsin Hocamıza, İnşAllah onun Gibiler Yetişir...Hocamız islam Alemi İçin Bulunmaz Bir Alimdi...Rabbim cc Mekanını Cennet Eylesin...

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer...

Sular çekilince de karıncalar balıkları...

Amerika ve İsrail bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenme....

Çünkü kimin kimi yiyecegine.. "SUYUN AKIŞI" karar verir.

Allah cc Rahmet Etsin Hocamıza,Mekanını Cennet Eylesin...


rizedeydik efendi hazretlerimiz çok üzgündü efendi hazretlerimiz şöyle buyurdsu mübarek mustafam melekler gibidir melekler görünmez ama mustafam gözükür derdi çok önem verdiği hocamızdı mustafa hocamız Allah rahmet etsin nur içinde yatırsın şefatlerine nail etsin inş

http://istikamet.eu/showthread.php?p=225186